Jump to content
Age of History Games
  1. Duchy of Darkis and Fungus
  2. Basileía Rhōmaíōn

Basileía Rhōmaíōn

3. FFF777

FFF777

4. kokakolabrooooo

kokakolabrooooo

5. giannisgkouv2

giannisgkouv2

• Similar Content

• By The IM
      Hi! This is my mod making continuation, here you will see download link of my mod:

A lot od people, want to play on scenario with a lot of events, a lot of leaders, with alternative history and of course true history. So, here is Modernday scenario about year 1991, where you can see a lot of events from this date, like fall of USSR or Yugoslavian War! Hope you enjoy!

Of course i will translate whole mod to English language, don't worry about it!
    • By The IM
      I'm sure you dreamed about this scenario! But why  i put scenario in mods category? Read this:
      Cześć! Jest to mój pierwszy projekt na tej stronce do modów, akurat do AoCII. Ostatnio miałem taki malutki przebłysk:
      "Dużo ludzi pisze że potrzebuje kogoś to pomocy przy robieniu wydarzeń, a ja umiem je robić od samego początku nawet te zaawansowane!" Więc naszła mnie myśl aby stworzyć scenariusz dzisiejszej europy ale każdy kraj będzie miał oryginalne drzewko. Takie podobne do tego jakie są w Hearts of Iron 4 ale oczywiście inaczej wyglądające. Projekt zaczołem dziś czyli 17 maja a skończe go pewnie za pare tygodni (przy dobrej pracy ok. 2). Oczywiście później wyśle wam zdjęcia związane z przebiegem prac i będziecie mogli popatrzeć na moją męke 😄 Informuje już teraz że nie będe odpisywać na komentarze pod projektem przez okres prac ale będe je przeglądać. Jak ktoś będzie chciał zobaczyć jak wyglądają drzewka kraji to wyśle je jako zdjęcia. Dziękuje i życzcie mi miłych prac bo jak nie to dodam wydarzenie do drzewka niemiec "Powrót Rzeszy".
      English:
      Hey! This is my first project on this page for mods, just for AoCII. Recently I had such a tiny flash:
      "A lot of people write that I need someone to help me make events, and I can do them from the very beginning even the advanced!" So the thought came to me to create the script of today's Europe but each country will have an original tree. So similar to what they are in Hearts of Iron 4 but of course looking different. I started the project today, 17 May and I will finish it in a few weeks (with a good job approx. 2). Of course, later I will send you photos related to the course of work and you will be able to look at my torment: I am now informing you that I will not reply to comments on the project for the duration of the work, but I will review them. If someone wants to see what country trees look like and they will send them as photos. Thank you and wish me nice work because if not I will add the event to the German tree "Return of the Reich".
      I used google translate so sorry for the mistakes!
      Here i will tell you about every news and updates of this mod:
      0.1 Alpha - Iceland and Denmark have trees from now!
      0.2 Alpha - Norway and Ireland have trees from now!
      0.3 Alpha - Spain have problems with Catalonia from now! Poland have deals with Belarus too.
      EDITED in 27.11.2020
      Hello! I back after really big problem. I was infected by coronavirus, with heavy pain :c But today, i can easily continue this mod project! Hope you enjoy it! Thank you!!! <333
      Sorry for my english, xd
      So i got plans, to completely renew this mod, i mean. Scenario will start in 1990 on 1 January, there will be events like "Fall of USSR" or War in Yugoslavia! Trees Project need to be renew too! 
      1.0 Alpha - There is NATO, some people dont want it but i make NATO low advanced so you can fight with them just like with one Nation!
      - Countries like USSR, Yugoslavia, Poland, Czechoslovakia, Hungary got many events already,
      - You can now join to NATO by events, 
      - In some countries like USA is presidential election Events so you can change goverment from Democracy to Republican for example!
      There is also mod release date, probably on 2021, so one month to go!

• By Some guy 18678588
      Download link https://mega.nz/folder/BJ0QWSxa#84-untqmi21OOZmErQtDLQ
    • By Polarnyyy
      Sorry for reading problems, I used Google Translate for ease of description!

Age of history: Modernday is a mod that will improve performance and add more sense to the Modernday scenario. There will also be additions here:
      -new ideologies,
      -new better leaders,
      -different variations of this scenario like 2001, 2012 or 2018 year,
      -events for every important country,
      -and of course, economy and population of countries closer to reality,
      Download link:
      *not released yet
      Here some photos:

• By Alternatywna Polska
      ALTERNATYWNA HISTORIA POLSKI | ROK 964 | EVENTY | PO POLSKU
      Cześć! Nazywam się Kuba i witam cię! Dnia 25 Października 2020 roku oficjalnie rozpocząłem projekt Alternatywna Polska w grze Age Of Civilizations 2.
      Scenariusz będzie cząstkowo tworzony, już pierwsza historia została rozpoczęta!
      WSZYSTKIE INFORMACJE NA TEMAT SCENARIUSZA JAK I ZASADY DOTYCZĄCE GO SĄ NA MOIM DISCORDZIE!
      Discord -  https://discord.gg/CQ3bWdK
      Facebook - https://www.facebook.com/groups/altpol

POZDRAWIAM  DO ZOBACZCENIA ;D

• Popular Now

• Our picks

• Tell a friend

Love Age of History Games? Tell a friend!

• Create New...