Jump to content
Age of Civilizations
  1. Doyouknowdawae

Doyouknowdawae

• Similar Content

• By Hussars Soldier
      Great West
      good i admit i already started and i finished poland austria, slovakia, czech republic, hungary, the balkans, benelux, parts of italy, uk france and skandinavia.as for small country it will have san marino, vatican, and liechtenstien and switzerland.Regarding the release date I will soon release the demo with the countries I mentioned before and there is just the background and some scenario.
      And the full version will be available in June or at the end of May...
      Progress
      406 Provinces

Spain and irland are finished !
      Italy,France,Germany,United Kingdom
      are remaining !
      Beta V0.1
      The Link
      https://mega.nz/file/Jw93XLyC#MbzJErmD32b-SogZeR12ZDU7JxdRGJIt9_d9P4UvxTg
      Warning !
      Before you gonna play please remember this is my first map.
      I have to do it?

Info
      i gonna soon realase the version 0.2 with new background and countries (spain,ireland) 
      Help!
      when i start my game it goes out can someone help me please?

• By The IM
      I'm sure you dreamed about this scenario! But why  i put scenario in mods category? Read this:
      Cześć! Jest to mój pierwszy projekt na tej stronce do modów, akurat do AoCII. Ostatnio miałem taki malutki przebłysk:
      "Dużo ludzi pisze że potrzebuje kogoś to pomocy przy robieniu wydarzeń, a ja umiem je robić od samego początku nawet te zaawansowane!" Więc naszła mnie myśl aby stworzyć scenariusz dzisiejszej europy ale każdy kraj będzie miał oryginalne drzewko. Takie podobne do tego jakie są w Hearts of Iron 4 ale oczywiście inaczej wyglądające. Projekt zaczołem dziś czyli 17 maja a skończe go pewnie za pare tygodni (przy dobrej pracy ok. 2). Oczywiście później wyśle wam zdjęcia związane z przebiegem prac i będziecie mogli popatrzeć na moją męke 😄 Informuje już teraz że nie będe odpisywać na komentarze pod projektem przez okres prac ale będe je przeglądać. Jak ktoś będzie chciał zobaczyć jak wyglądają drzewka kraji to wyśle je jako zdjęcia. Dziękuje i życzcie mi miłych prac bo jak nie to dodam wydarzenie do drzewka niemiec "Powrót Rzeszy".
      English:
      Hey! This is my first project on this page for mods, just for AoCII. Recently I had such a tiny flash:
      "A lot of people write that I need someone to help me make events, and I can do them from the very beginning even the advanced!" So the thought came to me to create the script of today's Europe but each country will have an original tree. So similar to what they are in Hearts of Iron 4 but of course looking different. I started the project today, 17 May and I will finish it in a few weeks (with a good job approx. 2). Of course, later I will send you photos related to the course of work and you will be able to look at my torment: I am now informing you that I will not reply to comments on the project for the duration of the work, but I will review them. If someone wants to see what country trees look like and they will send them as photos. Thank you and wish me nice work because if not I will add the event to the German tree "Return of the Reich".
      I used google translate so sorry for the mistakes!
      Here i will tell you about every news and updates of this mod:
      0.1 Alpha - Iceland and Denmark have trees from now!
      0.2 Alpha - Norway and Ireland have trees from now!
      0.3 Alpha - Spain have problems with Catalonia from now! Poland have deals with Belarus too.

• By Suzema
      Bloody Europe II - it's a mod with a huge map of Europe.

In these mod is:

-Giant map of Europe (4434 provinces) + big map of Europe (2637 provinces) + large map of German Empire (937 provinces)
      -Large count of scenarios from ancient times to alternative future
      -New fonts and music
      -Plenty of new civilizations, form civs and unions

Mod has been released! Actual version - 1.0
      Download links:
      Android:
      Yandex.disk
      Google Drive
      Mail.ru
      PC:
      Yandex.disk
      Google Drive
      Mail.ru

My group in VK- firstovinc

My other mods:
      Age of Elder Scrolls
      Age of Pirates II

Mods by friends:
      Addon
      Norrvägen

• By Hussars Soldier
      - Big - Europe - Map -
      Hey, i present my europe map right now i'm going to start doing i don't know how many provinces there will be but i guarantee you a lot
      UPDATE !
      Hey! My project resumes but it will have fewer provinces ... sorry 😞 the map will be released in a month or two if I don't have too much time on my ps4 here it is: D

Map how im gonna make provinces (Orginal Map)

Background 

MAP IS CANCLED

• Popular Now

• Create New...