Jump to content
Age of History 3
wbladew5

AoH2 Conquerors Alternatif 1887 Yılı Senaryosu

Recommended Posts

Evet bu defa 19.yüzyıl tarihinde bir alternatif senaryo yaptım. Normalde bu alternatif senaryolar genelde 20 ve 21.yüzyılda geçen tarihlerde oluyor nedense (en çok 20.yüzyılda geçen tarihlerde oluyor). Ben de bir farklılık yapıp 19.yüzyılda geçen bir tarih olan 1887 yılının alternatifini yaptım.

Hikaye: Osmanlı Devleti 93 Harbinde yenildiği için halk mutsuzdu ve bu yüzden 1879 yılında sultanın otoritesi tam güçlenecekken bir milliyetçi grup sultan 2.Abdülhamid'i tahttan indirip başına kendilerinden birini geçirdiler. Daha sonra 1880 yılında Katar bu milliyetçi hükümet tarafından ilhak edildi. Sonra önce 1881 yılında Tunus'un ve daha sonra 1882'de Mısır'ın ve daha sonra 1885'te Doğu Rumeli'nin elden çıkması üzerine halk hükümet karşıtı protestolar yaptı. Ama sonra olay tatlıya bağlanıldı ve hükümet halktan özür diledi. O sırada Avrupa'da Hollanda, Belçika ve Lüksemburg hükümetleri kendilerini Almanlardan ve Fransızlardan korumak için 1883'te Amsterdam'da imzalanan antlaşma sonucu Benelüks Krallığı kuruldu. Asya'da ise Çing Hanedanı yaşanan sıkıntıları önleyememiş ve 1884 yılında dağılmıştır. Aynı yılda milliyetçi Osmanlı hükümeti ve Kaçar Hanedanı hükümeti bir ittifak kurarak beraber Rusya'ya savaş ilan ettiler. Ve bu savaşta Çerkezler, Kırım Tatarları ve Rusya'ya bağlı olan Hive Hanlığı ve Buhara Emirliği Rus hükümetine karşı isyan ederek Rus ordusunu zora soktular. Ve nihayet 22 Aralık 1885'te savaş Rusya'nın ağır hezimetiyle sonuçlanır. Toparlanmak isteyen Rusya, istemese de Sakhalin adasını Japonya'ya satmak zorunda kalır. Bulgar hükümeti, Doğu Rumeli'yi ilhak ettikten sonra Rumen hükümetiyle iyi ilişkilere girer ve daha sonra 1886 yılında bu iki ülke birleşir ve Rusya'ya yardım etmek için kendisinden toprak satın alırlar. 1884-1885 Türk-Rus savaşından faydalanan İsveç ve Norveç Birliği Finlandiya'yı özgür bırakır ve Danimarka'yı da yanlarına katarak bir ittifak kurarlar. Avusturya-Macaristan ise 1883 yılında dağılır ve yeni oluşan ülkeler (Bosna-Hersek hariç) Tuna Federasyonu'nu kurarlar. Bosna-Hersek ise Osmanlı'yla yakınlaşarak Osmanlı'nın ittifakına katılır. Güneydoğu Asya'da ise 1883 yılında isyanlar çıkar ve sonucunda Açe Sultanlığı ve Doğu Hint Adaları Federasyonu kurulur. Ve Açe Sultanlığı Osmanlı'ya bağlılığını bildirir. Aynı zamanda Cocos adalarında yaşayan Sünni Malezyalılar isyan ederek İngiliz hükümetini adadan atarlar ve Osmanlı'ya bağlılıklarını bildirirler. Bulgaristan-Romanya ise birleştikten bir süre sonra diğer Balkan devletleriyle (Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Osmanlı hariç) yakınlaşarak Balkan İttifakını kurar. 1887 yılında ise İngilizlerin Güney Arabistan'a çıktığını öğrenen Osmanlı hükümeti bunu bahane ederek Birleşik Krallığa savaş ilan eder ve Mısır, Kıbrıs ve Bahreyn gibi yerler Osmanlı hakimiyetine girer. Mısır'da bu savaş sırasında Osmanlı yanlısı bir hükümet edinir. Ve aynı zamanda 1884-1885 Türk-Rus savaşını fırsat edinen Lehler isyan ederek Varşova Dükalığı'nı kurup Almanya ve Avusturya ile savaşarak Lehlerin yaşadığı toprakları ele geçirirler.

Hikaye bu kadar. Biraz uzun farkındayım ama olsun, yine de buna değdi. Bakalım bu Dünya'da neler olacak? 😉

Senaryoda event yoktur. Hata olabilir. İyi oyunlar! 🙂

preview.png

1625767582471jasvjjpg.rar

Edited by wbladew5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merhaba
Senaryonun hikayesi gerçekten çok güzel. İndirip deneyeceğim. Fakat sana bir tavsiyem var: Senaryonun hikayesini çeviriden, yada İngilizcen iyiyse kendin çevirerek ingilizcesini de yayınlaman. Sadece türkçe yayınlayınca ulaşabileceği kitle sayısı az oluyor.  Başarılarının devamını dilerim.

Edited by Orhan Eren GR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Age of History Games